Pomoc i kontakt

Konto

Kompleksowy przewodnik: Jak pielęgnować pomidory w tunelu foliowym i w gruncie?

Dzisiaj podpowiemy, jak pielęgnować pomidory zarówno w tunelu foliowym, jak i w gruncie. Przekażemy Ci wszystkie najważniejsze wskazówki, dzięki, którym uzyskasz zdrowe, słodkie i soczyście czerwone pomidory, które będą mogły grać główną rolę w potrawach przez cały rok. Zapraszamy do lektury.

Uprawa pomidorów w tunelu foliowym – o czym należy pamiętać?

Sadzenie pomidorów w tunelu foliowym jest bardzo popularne, tym bardizej jeśli dysponujesz większą ilością miejsca w ogrodzie. Ma wiele zalet, które przekładają się na bogate i zdrowe plony pomidorów. Tunel foliowy zabezpiecza sadzonki przed silnymi deszczami, wiatrami, a także stanowi barierę przed szkodnikami.

W tym przypadku warto dobrze przygotować rozsady, co potrwa ok. 6-8 tygodni. To jaka ziemia pod pomidory zostanie wybrana, również ma duże znaczenie. Powinna ona mieć odczyn lekko kwaśny, ok. pH 6,0. Przed przesadzeniem sadzonek do tunelu foliowego, warto zwrócić uwagę na system korzeniowy – powinien być on bardzo dobrze rozwinięty, a sama wysokość sadzonki ok. 20-30 cm. Do tunelu można z łatwością wybierać odmiany wysokie, zachowując jednak uwagę, aby miały one miejsce do wzrostu.

Jak uprawiać pomidory w gruncie? Cenne wskazówki

Uprawa pomidorów w gruncie może być nieco trudniejsza, aczkolwiek nadal jest równie często wybierana jak ta w tunelu foliowym. Głównie ze względu na ograniczony metraż w ogrodzie. Pomidory gruntowe mogą być tak samo smaczne, soczyste i zdrowe jak te z przysłowiowego foliaka, niemniej jednak trzeba nieco więcej uwagi poświęcić na pielęgnację. Sadzonki z rozsad do gruntu należy wkładać już po ostatnich przymrozkach, więc zazwyczaj w maju. W przypadku uprawy w gruncie należy regularnie je podlewać, szczególnie w okresie upałów, oglądać sadzonki pod kątem szkodników oraz zwalczać choroby, które częściej występują niż w przypadku sadzonek z tunelu.

Czym się różni uprawa w foliaku i w gruncie?

W odróżnieniu od uprawy pomidorów w gruncie, w tunele foliowe można sadzić rozsady nieco wcześniej ze względu na brak ryzyka wystąpienia przymrozków. Również dużą różnicą będzie cena. W gruncie jest tańsza uprawa ze względu na akcesoria, które są potrzebne. Wybudowanie foliaka co prawda jest jednorazowe, niemniej jednak należy liczyć się z takim kosztem.

Jeśli chcesz bez większego trudu uprawiać własne pomidory, warto zdecydowanie postawić na tunel, który zabezpiecza młode i starsze sadzonki przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych w tym także atmosferycznych. Wilgotność powietrza wewnątrz namiotu jest zwiększona, co również przekłada się na jakość uzyskanych owoców.

Właściwości dobroczynne pomidorów – dlaczego w ogóle warto je uprawiać?

Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany do stosunkowo łatwej uprawy pomidorów, warto wziąć pod uwagę ich cenne wartości odżywcze. Tym bardziej jeśli mowa o własnych wyhodowanych odmianach. Pomidory gruntowe oraz te z foliaka mają mało kalorii, dużą zawartość błonnika, witamin oraz kwasu foliowego. Mogą one pochwalić się między innymi konkurencyjną zawartością witaminy C, która bardzo dobrze wpływa na odporność organizmu. Sklep ogrodniczy oferuje nasiona różnych odmian. W asortymencie znajdziesz między innymi pomidory holenderskie łatwe w uprawie i szybkorosnące.

Zamknij wyszukiwarkę

{INPUT_SZUKAJ_OPIS}